Ogłaszamy open call projektów na rezydencję artystyczno-społeczną w Wolskim Centrum Kultury, która odbędzie się w Warszawie między czerwcem, a wrześniem 2021 roku. Czekamy na zgłoszenia prac z obszaru sztuki, animacji kultury i działań społecznych, skupione na lokalnym kontekście Woli, Osiedla Koło, a także instytucji Wolskiego Centrum Kultury, zbieżne z tytułowym hasłem „Organizm Miejsca”
Zapraszamy artystki i artystów sztuk wizualnych i performatywnych (działające samodzielnie lub w grupach), interdyscyplinarnych badaczy, aktywistki, naukowców, animatorki kultury i działaczy do wzięcia udziału w naborze projektów do tegorocznej rezydencji.
Interesują nas działania skupione wokół refleksji nad organizmem i mechanizmem, jako metaforami dla strategii przetrwania, funkcjonowania i prosperowania. Ze szczególną uwagą przyjrzymy się projektom osób, których rezydencja będzie uwzględniać działania procesowe, oparte o współpracę międzyludzką i międzygatunkową, z uwzględnieniem działań intermedialnych, perfomatywnych, site-specific, ekologicznych, społecznych, dźwiękowych, wideo, animacyjnych, instalacji, interwencji czy warsztatów.
Jaki jest rytm Koła?
Okrąg to symbol cykliczności, wiecznego procesu, repetycji, postępu. Koło to jednocześnie pełnia, zamknięta całość, ale również byt hermetyczny – mechanizm zyskujący podmiotowość w kontakcie z tym co na zewnątrz. Pętla tych samych powtarzających się czynności, etapów, cykli. Żywy organizm natomiast to zaskakujący, korespondujący i pulsujący system różnych składowych w ciągłym procesie zmiany.
Osiedla, instytucje oraz inne miejsca, składając się z różnych form mechanizmów i organizmów, odzwierciedlają poprzez nie swój charakter oraz kondycję – od stagnacji i znieruchomienia, przez przebudzenie i transformację, aż po rozkwit pełnego potencjału.
Czy to Miejsce można wprawić w ruch?
Czego dowiemy się o instytucji kultury i dzielnicy, które się wzajemnie kohabitują, kiedy zaczniemy je postrzegać jako żyjące i (dys)funkcyjne organizmy? Czy sztuka i działania artystyczne, jako narzędzia do powoływania bytów do życia (animare), regulowania energii i potencjałów (rzeźba społeczna), mogą być w tych obserwacjach sojuszniczkami? A może lepiej służą ujawnianiu tego co na pozór niewidoczne, tego co na dalszym planie (śledztwo artystyczne)?
Działania postartystyczne i aktywistyczne mogą pomóc zrozumieć rzeczywistość, wspierać społeczności, stawiać diagnozy, ujawniać nieuświadomione, wyłaniać na pierwszy plan wtórne schematy i struktury. Czy wysiłki podejmowane przez artystki i działaczy mogą być skuteczne w trwałym zmienianiu świata i lokalnego kontekstu? A może projekty artystyczne wspierają procesy lub je inspirują, nie mając same w sobie mocy sprawczej?
Powyższe pytania wynikają z dociekliwości i chęci poszukiwania rozwiązań dla wyzwań antropocentrycznej rzeczywistości. Na część z nich łatwo udzielić odpowiedzi, inne zachęcają do myślenia i nasuwają kolejne. Wszystkie kierują nas ku przyszłości. Za istotne uważamy kwestionowanie zastanego porządku, ponieważ proces ten uruchamia krytyczną refleksję i prowadzi do zmiany statusu quo. Dopiero wówczas możliwe jest stworzenie innowacyjnych lokalnych praktyk i strategii planetarnej zmiany. Na co się to przełoży – może na działanie?
Zespół kuratorski: Michał Mioduszewski i Ignacy Hryniewicz.
TERMINY
WARUNKI FINANSOWE
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
REGULAMIN
Identyfikacja wizualna: Agnieszka Saks, Maciej Zawadzki
Animacja 3D: Mateusz Kowalczyk
Kuratorzy rezydencji: Michał Mioduszewski i Ignacy Hryniewicz